شرکت حمل و نقل بین المللی بهروش سریع

بهروش سریع،دریچه ای نو به دنیای تجارت 

حمل و نقل بین المللی

 

شرکت حمل و نقل بین المللی بهروش سریع به شماره ثبت 129345 دارای مجوز رسمی از وزارت راه و ترابری و گمرک ایران در سال 1376/1/17 تاسیس و فعالیت خود را در زمینه حمل و نقل بین المللی به صورت گسترده در اقصی نقاط جهان اعم از کشورهای اروپایی،آسیایی و آفریقایی زیر نظر انجمن شرکتهای حمل و نقل بین المللیایران و انجمن جهانی IRU آغاز نمود.

این شرکت با بهره گیری از پرسنل و کادری مجرب با عضویت در شبکه جهانی فورواردری FWN افتخار دارد که سرویس های مناسب و با کیفیت حمل زمینی،دریایی،هوایی و همچنین حمل چند وجهی با پیشرفته ترین روش های حمل و نقل بین المللی در اختیار مشتریان گرامی بگذارد.

سیاست مدیران این شرکت در درجه اول رضایت مشتریان است و این امر با ارایه نرخ های رقابتی و با صرفه،سرویس های سریع و با کیفیت و دقت امکان پذیر است.

کارکنان شرکت حمل و نقل بین المللی بهروش سریع بر این باورند که صداقت،تواضع،رعایت ادب،احترام و تکریم توام با رفتاری صمیمانه و دوستانه را سرلوحه کار خویش قرار دهند و با وقت شناسی و حفظ اسرار و اطلاعات مشتریان ، ارائه خدمات مطلوب و بهینه را به انجام برسانند چرا که جلب اعتماد مشتریان بزرگترین پشتوانه هر فعالیتی است.

اطلاعات عمومی حمل و نقل بین المللی را در ویکی پدیا ببینید

 

چند اصطلاح رایج بازرگانی در زمینه حمل و نقل بین المللی را با هم مرور می کنیم.

در حال حاضر متداولترین و مهمترین شیوه پرداخت در معاملات که در دنیا متداول است روش پرداخت با شیوه اعتبارات اسنادی است . 

اعتبارات اسنادی تعهدی است که بانک گشایش کننده اعتبار برعهده می گیرد تا در قبال اخذ اسناد معینی ، مطالبات ذینفع اعتبار یا فروشنده را بپردازد ، یا برات وی را قبول نویسی کند ، یا حواله های درخواستی وی را پرداخت کند و یا بانک دیگری را مأمور این عملیات نماید . 
این پرداخت یا از طریق برات ارزی ( B/E ) و یا اعتبارنامه (L/C ) صورت می گیرد 

 

اعتبار نامه (L/C) یا letter of credit چیست ؟ 
فرم قراردادی است که به موجب آن بانک بازکننده اعتبار بنا به درخواست خریدار ، بانک دیگری را که بانک ذینفع یا کارگزار نام دارد مجاز می دارد حداکثر تا پایان مدت تعیین شده ، اسناد حمل کالاهای مورد معامله را به بانک تسلیم کند و آن بانک حداکثر تا میزان اعتبار را پرداخت نماید . 
بانک کارگزار سپس اسناد مزبور را جهت واگذاری به خریدار برای بانک دستور دهنده ارسال می کند . 

 

برات ارزی (B/E ) یا (Bill of Exchange ) چیست ؟ 
برات ارزی توسط فروشنده ( ذینفع ) نوشته می شود و از طریق بانک ابلاغ کننده یا بانک ذینفع ارسال می شود و پس از قبول نویسی ، صادرکننده یا فروشنده می تواند بلافاصله و یا بعد از تاریخ تعیین شده مبلغ مندرج در آن را دریافت کند . برات قابل معامله است . 

 

کنوانسیون های حمل و نقل بین المللی:

کنوانسیون CMR : 
این کنوانسیون جهت تأمین منافع و حقوق دست اندرکاران حمل و نقل جاده ای و یکنواخت کردن شرایط حاکم بر قرارداد حمل و نقل بین المللی جاده ای ایجاد شده است .

کنوانسیون TIR : 
این کنوانسیون برای ایجاد تسهیلات در رابطه با تشریفات گمرکی کامیونهای حامل کالا که در جاده های بین المللی تردد و از گمرکات کشورهای ثالث عبور می کنند تدوین و به مرحله اجرا درآمده است . 

کنوانسیون کوتیف COTIF : 
این کنوانسیون مربوط به حمل و نقل بین المللی با راه آهن است . 

 

برای اطلاعات بیشتر و دسترسی راحت شما تاجرگرامی آئین نامه حمل و نقل بین المللی کالا به شرح زیر می باشد:

ماده 1:اصطلاحات به کار برده شده در آئین نامه حمل و نقل بین المللی کالا:

حمل ونقل بین المللی کالا : 
حمل ونقل بین المللی کالا عبارت است از جابجایی و حمل کالا از نقطه ای در داخل یک کشور به نقطه ای در داخل کشور دیگر بارعایت قوانین مقررات حاکم بر آن 

شرکت حمل ونقل بین المللی : 
شرکت حمل ونقل بین المللی که در این آئین نامه اختصاراً شرکت نامیده می شود عبارتست از یک شخصیت حقوقی که به منظور تصدی عملیات حمل ونقل بین المللی کالا شامل فعالیت های فورواردری ، کریری و یا تواماً تشکیل خواهد شد. 

 فعالیت فورواردری : 
فعالیت فورواردری عبارتست از عمل هماهنگی ترتیب حمل کالا به یکی از شیوه های مختلف زمینی ، هوایی ، دریایی و یا ترکیبی ازآنهاو همچنین انجام خدمات مربوط و قبول مسئولیت به موجب بارنامه صادره و قراردادهای منعقده . 

فعالیت کریری بین المللی : 
فعالیت کریری عبارت است از تصدی بلافصل جابجائی کالا ازکشوری به کشور دیگر به یکی از شیوه های حمل و طبق قرارداد حمل . 

فعالیت کارگزاری بین المللی : 
فعالیت کارگزاری عبارت است از انجام عملیات مربوط به حمل و نقل بین المللی کالا به نمایندگی از طرف یک شرکت . 

مشتری : 
عبارت از شخص حقیقی یا حقوقی که با شرکت برای جابجایی کالا قرارداد منعقد می نماید 

 بارنامه : 
سندی است قابل انتقال و مبین مالکیت کالا که حمل کننده یا نماینده وی پس از وصول کالا صادر می نماید و حاکی از حمل کالای معینی از یک نقطه (مبداء حمل ) به نقطه دیگر(مقصد حمل ) باوسیله حمل مورد توافق (کشتی - کامیون - راه آهن هواپیما و یا ترکیبی از آنها) در مقابل کرایه حمل معین می باشد. 

راهنامه : 
سندی است غیر قابل انتقال که حمل کننده با صدور آن متعهد میگردد در قبال کرایه ، محموله یک وسیله نقلیه را از مبداء تا مقصد، حمل و تحویل گیرنده نماید. 

ترخیصیه : 
سندی است که بموجب آن با رعایت ضوابط و مقررات مربوط، صاحب کالا جهت ترخیص کالا به گمرک معرفی شود. 

ترانزیت خارجی 
ترانزیت خارجی کالا عبارت از سلسله مراحلی است که طی آن کالایی از مبادی خارجی بمقصد کشور ثالث و یا نگهداری آن در مناطق حراست شده و ترتیب حمل تدریجی آن به تقاضای صاحب کالا از قلمرو جمهوری اسلامی ایران از یک نقطه مرزی کشور  از همان نقطه یا از دیگر نقاط مرزی کشور خارج می گردد. 

کالای خطرناک : 
عبارتست از کالایی که طبق طبقه بندی آی - ام - دی - جی (دفترچه طبقه بندی کالاهای خطرناک ) و آی - دی - آر خطرناک محسوب گردیده باشد. 

فورواردر : 
شخص حقوقی (شرکت ) است که قرارداد حمل سراسری با مشتری منعقد می نماید. شرکتهایی که طرف قرارداد مستقیم با مشتری قرارمی گیرند فورواردر محسوب می شوند. 

کریر(حمل کننده ) : 
شخص حقوقی (شرکت ) است که با انعقاد قرارداد حمل با شرکت فورواردر یا صاحب کالا و با قبول انجام عملیات حمل با استفاده از وسایل و تجهیزات در اختیار خودمتعهد میگردد. 

راننده تحت پوشش : 
شخص حقیقی واجد شرایط رانندگی در حمل و نقل بین المللی است که بمنظور فعالیت در امر حمل ونقل بین المللی کالا وابستگی به شرکت معینی ، با یکی از شرکتها قرارداد همکاری منعقد مینماید. 

کالای گران قیمت : 
اقلام یا اجناس گران قیمت عبارتست از : شمش طلا، مسکوکات ، اسناد بهادار و قابل معامله ، سنگهای قیمتی ، اجناس عتیقه ، عکس و نقاشی و آثار هنری ، و اقلام مشابه 

ماده 2 : انجام هر گونه عملیات حمل ونقل بین المللی کالا حمل و نقل بین المللی بهروش سریع  بوسیله بخش دولتی ، تعاونی و خصوصی مستلزم اخذ مجوز تاسیس شرکت و پروانه فعالیت مطابق مفاد این آئین نامه از سازمان حمل ونقل و پایانه های کشور که در این آیین نامه اختصاراً سازمان نامیده می شود، می باشد. 
تبصره 1 - شرکتهای تعاونی حمل ونقل بین المللی کالا پس ازتایید و شروع فعالیت این نوع شرکتها مستلزم اخذ پروانه فعالیت از سازمان میباشد. 
تبصره 2 - شرکتهایی که بدون مجوز تاسیس گردیده و تا کنون از سازمان پروانه فعالیت دریافت نکرده اند بعنوان متقاضی جدید الزاماً می بایست کلیه مراحل مربوط به تاسیس و فعالیت را طی نمایند. 

تبصره 3 : متقاضیان تأسیس که تاکنون پروانه فعالیت دریافت ننموده اند موظفند مراحل بعدی را طبق مفاد این آیین نامه طی نمایند. 

تبصره 4 - انجام عملیات حمل ونقلی توسط شرکتهای راه آهن ج 0ا0 ایران ، کشتیرانی ج 0ا0 ایران و هواپیمائی ج 0ا0 ایران بر طبق قوانین تاسیس و فعالیتهای خود عمل خواهد شد و موارد پیش بینی نشده در آنها بر اساس مفاد این آئین نامه خواهد بود. 

ماده 3 : موضوع شرکت صرفاً می بایست انجام امور حمل ونقل بین المللی کالا و خدمات مرتبط باشد. 
تبصره : در صورت درخواست متقاضی بمنظور اضافه نمودن موضوعات فعالیت حمل ونقل بین شهری کالا، کارگزاری ترابری دریایی ،هوایی و ریلی وهمچنین حق العمل کاری و گمرکی بموضوع فعالیتهای شرکت ، مراتب پس از کسب مجوزهای مربوطه از ارگانهای ذیربط بلامانع میباشد. 

ماده 4 : تاسیس شعبه یا نمایندگی شرکت در داخل کشور باموافقت سازمان ورعایت قوانین و مقررات مربوط بلامانع می باشد. 

2 - شرکت کریر مجاز به عقد قرارداد یا توافق با رانندگان غیر تحت پوشش خو نبود هو به هیچ وجه نبایستی تعهدات پذیرفته شده در قبال یک فورواردر را به شرکت یا رانندگان شرکت دیگری منتقل نماید، بلکه صرفاً می بایست از کامیونهای تحت پوشش خود استفاده نماید. 
3 - شرکتها در انجام فعالیت کریری می بایست بمنظور تحت پوشش قراردادن رانندگان ، با آنها قرارداد همکاری منعقد نموده و در مورد هر محموله توافق موردی حمل امضاء نمایند. 
4 - تهیه اسناد و مدارک لازم برای فراهم نمودن امکان سفر رانندگان از قبیل کارنه تیر، کارنه دوپاساژ، اجاره تردد درخاک کشورهای مسیر و مقصد، روادید، بیمه نامه ، گواهی قبول وامثالهم .
5 - نظارت در بارگیری و حصول اطمینان از تطابق مشخصات ظاهری و تعداد محموله با اظهارات فرستنده . 
6 - مراقبت از کالا و پلمپ محفظه بار 
حمل و نقل بین المللی از مبداء تا مقصد و اهتمام در صحیح و سالم تحویل نمودن کالابر اساس مندرجات سند حمل صادره توسط کریر واخذ رسید تحویل کالا. 

7 - آموزش رانندگان تحت پوشش در جهت اطلاع از مقررات مرتبط بین المللی و طرز صحیح حمل ونقل کالا و رعایت شئون حرفه ای و اختلاقی و ضوابط راهنمائی و رانندگی در داخل و خارج از کشور. 
8 - ابلاغ دستورالعمل های مرتبط با حمل کالا و تردد وسائط نقلیه باری در خطوط بین المللی به رانندگان تحت پوشش . 
9 - رعایت مفاد و قبول کلیه مسئولیتها و سایر وظائف پیش بینی شده برای حمل کننده در کنوانسیون . 
10 - رعایت مفاد و قبول کلیه مسئولیتها و شرایط کنوانسیون تیز ترخیص کالا  در جهت انجام تشریفات کارنه تیر در کشورهای مسیر ومقصد و حصول اطمینان از تسویه کارنه تیر. 
11 - پرداخت کرایه و هزینه های متعلقه بابت علمیات حمل به رانندگان ذیربط. 
12 - بیمه رانندگان تحت پوشش نزد سازمان تامین اجتماعی بر اساس قرارداد منعقده با راننده . 
13 - تهیه بیمه های لازم برای رانندگان در مدت اشتغال به هزینه دارنه وسیله نقلیه . 
14 - بیمه مسئولیت های مدنی گریز طبق ترخیص کالا   مفاد کنوانسیون. 
15 - کریر مسئولیتی در قبال کالاهای گران قیمت نداشته مگر اینکه صراحتاً در این مورد توافق شده باشد. 

ماده 23 : حقوق کریر 
1 - کریر در حد مفاد مندرج در کنوانسیون 
ترخیص کالا  دریافت مطالبات و وجوه متعلقه بابت حمل حق دارد از تحویل محموله خودداری نماید 

تبصره : حقوق کریر دریائی ، هوایی و راه آهن تابع قوانین ، کنوانسیونهاو ضوابط خاص خود خواهد بود. 
2 - در صورتیکه فرستنده کالا با اظهارات خلاف سبب ضرر و زیان برای کریرشود، بایستی ضرر و زیان او را جبران نماید. 
3 - هرگاه بعلت بروز شرایط مستند فورس ماژور ادامه عملیات حمل برای کریر مقدور نباشد، از مسئولیت مبری و نسبت به دریافت هزینه های حمل محق می باشد. 
4 - در صورتیکه به موجب اسناد مثبت که مسئولیت تهیه آنهابعهده کریر است حوادث و عواملی خارج از حیطه اختیارات کریر(فورس ماژور) موجب بروز خسارت و عدم انجام به موقع تعهد گردد، کریرمسئولیتی در قبال آن نخواهد داشت . 
5 - حقوق کریر، مطابق مفاد کنوانسیون خواهد بود.
6 - در مواردیکه وسیله حمل به انتظار بارگیری یا تخلیه بیش از حد مقرر قانونی یا قراردادی معطل نگاه داشته شود، فورواردر متعهد به پرداخت حق توقف به کریر خواهد بود. 
این آئین نامه در یک مقدمه ،23 ماده و27 تبصره درتاریخ و در یکصد و شصت و یکمین جلسه شورایعالی هماهنگی ترابری کشور بتصویب رسید که از زمان ابلاغ آن لازم الاجرا میباشد. 
هرگونه مصوبات قبلی شورایعالی هماهنگی ترابری کشور وبخشنامه ملهم از آن در رابطه با تاسیس و فعالیت شرکتهای حمل و نقل بین المللی کالا که مغایر با این آئین نامه باشد، پس از تصویب و ابلاغ آئین نامه حاضر از درجه اعتبار ساقط است .
نوع : آیین نامه شماره انتشار : 
تاریخ تصویب : 1377/08/17 تاریخ ابلاغ : 
دستگاه اجرایی : موضوع : 

 معاونت آموزش دادگستری استان تهران